czwartek, 18 września 2014

Decoupage i spękania dwuskładnikowe - jak to się robi?

Spękacze dwuskładnikowe - porównanie preparatów

Spękania dwuskładnikowe - to piękny efekt i warto nad nim popracować. Nawet jeżeli na początku temat wydaje się skomplikowany, nawet jeżeli wiemy, że preparaty są kapryśne - zapewniam, że po kilku próbach znajdziecie na nie swój sposób :) W sklepach decoupage znajdziecie wiele różnych preparatów do uzyskania efektu spękań - ja przygotowałam dla Was porównanie dwóch z nich. Pierwszy to "Sottile Cracle" firmy Stamperia, drugi "Spider Web" firmy Daily Art.


Praca ze spękaczem Stamperii - subiektywne wrażenia

Preparat "Sottile Cracle" Stamperii (na zdjęciu powyżej) - jest moim ulubionym od wielu lat. Wg. wielu osób jest on jednym z najbardziej niezawodnych, daje ładne, delikatne spękania. Zgodnie z instrukcją na ozdobiony już przedmiot kładziemy pierwszy składnik preparatu, a po jego wyschnięciu drugi. Po kilku (kilkunastu) godzinach - gdy powstaną spękania, wypełniamy je pastą woskową (ewentualnie bitumem czy poporiną). Ja osobiście tutaj kończę czytanie instrukcji. Dalej mówi ona, że do lakierowania nie można używać lakierów wodnych, bo zewnętrzna warstwa drugiego składnika nie jest na nie odporna. Nie lubię lakierów rozpuszczalnikowych (ktoś lubi ten zapach??). Dodatkowo nie podoba mi się na tym etapie wygląd mojej pracy, bo jest ona zwykle pobrudzona preparatem, którym wypełniałam spękania. Więc co robię? Tak jak wiele osób - wsadzam pracę pod kran i zmywam wodą drugi składnik (spokojnie, to naprawdę nie takie straszne :) ) Po tym mrożącym krew w żyłach zabiegu mogę już spokojnie lakierować lakierami wodnymi - oczywiście z wysokim połyskiem, bo chcę uzyskać efekt spękanej porcelany (przypomnę, że gładka powierzchnia jest raczej nieosiągalna bez porządnego szlifowania ;) )

Ufffff ..... ktoś z Was to jeszcze czyta?

Spękania porcelanowe Daily Art

Jak widać na powyższych obrazkach, preparat Stamperii daje ładny efekt. Ale ponieważ lubię eksperymentować, spróbowałam ostatnio także innego preparatu - do spękań porcelanowych Web firmy DailyArt. Tabliczka z poniższego zdjęcia była robiona jednocześnie z poprzednią, ale z użyciem preparatu DailyArt.


Tak jak poprzednio - kładłam pierwszy składnik, po wyschnięciu drugi, wypełniałam spękania, zmywałam pod kranem, lakierowałam lakierem wodnym. Czy zauważyłam różnice poza kształtem spękań? Tak - nawet kilka:
składnik drugi preparatu jest bardzo rzadki - świetnie rozprowadza się na płaskiej tabliczce, ale w przypadku bombki, jajka czy karafki może to stanowić spory problem;
- ta tabliczka wyglądała znacznie lepiej po wypełnianiu spękań; dała się ładnie doczyścić, nie była brudna - co ma znaczenie dla osób, które nie wierzą w zmywanie pod kranem, a stawiają na lakiery w spray'u; tym bardziej, że rzadszy składnik 2 dzięki łatwemu rozprowadzaniu stworzył dość gładką powierzchnię;
- ja zdecydowałam się jednak na zmywanie - i poszło mi to znacznie łatwiej niż w przypadku Sottile; już po chwili miałam wrażenie, że mogę skończyć - nie miałam żadnych niezmytych pozostałości (przy Sottile trzeba robić to bardzo starannie, bo niedokładnie zmyty składnik 2 grozi warzeniem się lakieru).


Reasumując - co wybiorę następnym razem? To była pierwsza próba, może w następnych czekają mnie jeszcze jakieś niespodzianki, ale jeżeli będę robić płaski przedmiot - obrazek, pudełko, tacę - na pewno sięgnę ponownie po preparat DailyArt. Natomiast przy bombkach, za które zabieram się wkrótce, mam pewne wątpliwości ze względu ma to, że składnik 2 jest bardzo rzadki. Ale na pewno spróbuję i doniosę Wam o efektach tych prób :)

A na koniec jeszcze jedna tabliczka, ze spękaniami Sottile Stamperii. Klasyczny decoupage serwetkowy - tym razem z dodatkiem ornamentu zrobionego przy pomocy pasty strukturalnej i szablonu.Mam nadzieję, że ktoś dotrwał do końca tego długiego tekstu - może choć troszkę pomogłam wam w temacie spękań ? 
Pozdrawiam serdecznie,

  Mirella z RETRO DROBIAZGÓW

  

15 komentarzy:

 1. Piękne prace, spękania od razu przyciągnęły moją uwagę. Dziękuję pięknie za podzielenie się wiedzą (przeczytałam wszystko z wielkim zainteresowaniem:))...

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne prace i dobre rady ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dotrwałam ni bardzo dziękuję za podzielenie sie doświadczeniami, w pierwszy wolny dzzien od pracy zabieram się za proby z preparatami dwuskładnikowymi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowicie klimatyczne prace!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne sa te gile . Mam pytanie, na pracach powyżej spękania są duże a mi wychodza zawsze malutkie, czy to zależy od techniki nakładania czy preparatu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne prace, wyjątkowe! Na opakowaniu Spider Web jest napisane - pracę zabezpieczyć lakierem akrylowym (nie rozpuszczalnikowym), czyli jak właściwie postępować?

  OdpowiedzUsuń
 7. Olga - wielkość spękań zależy od wielu czynników i nie zawsze da się tym sterować; ale w dużej mierze od grubości warstw obu preparatów; ja zwykle kładę je dość grubo;

  Anonimowy (tak na marginesie miło jest podpisać swoją wypowiedź ;) ) - u mnie na opakowaniu jest napisane, aby najpierw zmyć step 2, a potem dopiero lakierować lakierem akrylowym (czyli rozumuję, że bez zmywania to by się nie udało, choć przyznam, nie próbowałam)

  OdpowiedzUsuń
 8. No i fajnie Ci wyszły te spęki:)))czas by też coś zrobić:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowne efekty i tak troszkę zimą pachnie ..... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. prześliczne ! Baaaardzo w moim stylu!

  OdpowiedzUsuń
 11. Yet, your teachings are very thoroughly identical regarding his, save for sure belatedly added "doctrines" meant
  to rectify this fact (a talent at which you uniquely excel, from among every one of the splinter groups,
  within your determination, not merely to "compensate" for his "embarrassingly" lower
  than total "Papal" perfection, but, also, ironically, to "prove" how uniquely you continue to remain loyal to Mr.

  This wrapping can also be used to light a cigar without
  damaging the taste of the cigar. Good cigars are still hand made and
  can be produced by the hundreds from an experienced cigar roller.  Review my web page ... nemo's reef cheats

  OdpowiedzUsuń
 12. Efekt rewelacyjny. Ja niestety odniosłąm porażkę. Wszystko wyglądało pięknie do momentu zmycia pod kranem, wszystko zmyłam nawet te piękne spękania wypełnione porporiną. Stosowałam preparat dwuskładnikowy Stamperi.
  Będę kombinować dalej bo Twoje prace są rewelacyjne, moim niestety jeszcze daleko do doskonałości. Zastanawiam się co poszło nie tak z moją pracą, może powinnam zmywać zimną wodą ten drugi składnik ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dziękuję. Szukałam i szukałam aż znalazłam u pani jak zastosować lakier wodny.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam pytanie, czy jezeli gotowa praca , juz oklejona serwetkami zostala pokryta przez ignorancje pani prowadzacej zajecia, medium do spekan jednoskladnikowym, to czy można na tę warstwe użyć medium dwuskladnikowego ?

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz :)