wtorek, 28 maja 2013

Farby do jedwabiu Daily Art

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić panią Joannę Butlewską-Coftę (studiowała historię sztuki oraz malarstwo; obecnie realizuje prace w zakresie malarstwa i tkaniny unikatowej, które prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą; chętnie wprowadza w tajemnice sztuki dzieci, młodzież i dorosłych przekonana o tym, iż twórczoœść może być sposobem na życie i receptą na szczęœcie; szczególnie bliska jest jej technika malowania na jedwabiu, którą zgłębia od 20 lat.), malarkę, która współpracuje z naszą pracownią w zakresie malowania na jedwabiu.

Jakiś czasu temu poprosiłam ją o przetestowanie farb do jedwabiu firmy Daily Art. W rezultacie powstała poniższa praca. Oddaję głos autorce:


Kompozycja kwiatowa - malarstwo na jedwabiu

Jedwab równo naciągnięty, lśniący, kremowobiały trochę onieśmiela swoją elegancją. Ambiwalencja uczuć-żal go pobrudzić i trudno się powstrzymać.

Pierwsze muśnięcia pędzlem są nieśmiałe - delikatne, pastelowe odcienie żółcieni, oranżu, różu i błękitu przenikają się nieznacznie, tworzą barwy pośrednie, paleta poszerza się i zmienia w oczach. Dobra zabawa dla tych, którzy lubią przypadek.

Obserwuję podłoże - nie stało się nic złego. Barwy są na tyle jasne, że można je zmieniać jeszcze wielokrotnie. Obowiązuje zasada jak w akwareli-od jasnego do ciemnego.

Czekam, aż tło podeschnie, mniej więcej tyle czasu, ile potrzeba na wypicie małej filiżanki kawy.

Kolejny etap to pole do popisu dla rysunku. Konturem bezbarwnym nakreślam kształty roślinne. Ostatecznie linie te będą miały barwy użyte do namalowania pierwszej warstwy.

Po krótkiej przerwie potrzebnej na wyschnięcie konturu, co można przyspieszyć używając suszarki do włosów, czas na ostateczne uderzenie kolorem. Może być monochromatycznie albo kontrastowo, ale z pewnością bardziej zdecydowanie niż do tej pory. Dla mojej pracy wybieram tonację fioletów, czerwieni i błękitów. Tło staje się dość ciemne. Jedynie kontury pozostają pastelowe.

Pracę należy wysuszyć, utrwalić  żelazkiem, wypłukać, wyprasować i pięknie wyeksponować.Do realizacji mojej pracy użyłam następujących materiałów ze sklepu: farb do jedwabiu, konturu bezbarwnego, taśmy przeźroczystej, kleju magic , kartonu ozdobnego w kolorze jasnozielonym. 


Jeśli macie ochotę na rozpoczęcie swojej przygody z jedwabiem zapraszamy na zajęcia z Joanną Butlewską-Coftą już 8.06. Szczegóły tutaj.

1 komentarz:

Dziękujemy za komentarz :)