wtorek, 8 kwietnia 2014

Świąteczna kartka z jajem - technika iris folding - mini kurs.

Witam serdecznie.
Ostatnimi czasy nasz blog "opanowały" wielkanocne jaja;) 
Nie dziwi to chyba nikogo, bo święta tuż, tuż:)

I tym razem moja propozycja związana jest z jajem, 
różnica polega na tym, że wykonane jest na kartce świątecznej techniką iris folding (czyli zupełnie płasko).
Słowo "iris" w nazwie Iris folding oznacza oczko, tęczówkę, środek.
 Jednak w moim jajku nie ma konkretnie tego oczka, po prostu narysowałam szablon według własnego uznania starając się, by paski papieru układały się jak promyki słońca;)

Przygotowałam mini kurs na wykonanie takiego tła z jajem-pisanką, która świetnie wpasuje się w typowe kartki wielkanocne, jednak sama technika iris folding może znaleźć zastosowanie w dowolnym projekcie - kluczowe będzie tylko zmiany kształtu okienka, z pisanki w np. koło lub owal.

 Oto gotowy szablon:
(numeracja na nim pokazuje w jakiej kolejności będą naklejane paski papieru)


Technika ta pozwala na wykorzystanie ścinków, czyli pasków papieru. Jeżeli scrapujecie na pewno pozostaje Wam po wykonaniu innych prac (a na pewno mamy ich dużo;) mnóstwo takich ścinków papierów do scrapbookingu. Najlepiej przyciąć paski do szer. ok. 1-1,5 cm, długość dowolna.

Przygotowujemy również naszą bazę, czyli wycinamy na gotowym tle nasze jajo (dokładnie takiej samej wielkości jak szablon):


Następnie przykładamy tak przygotowaną bazę do szablonu odwracając ją na drugą stronę (teraz pracujemy na lewej stronie, ta właściwa- ładniejsza jest niewidoczna).


I naklejamy paski w kolejności wg numerów ( ja na przemian stosowałam dwa rodzaje papierowych pasków) mocując je np. taśma klejącą. Nadmiar pasków (te wystające części poza naszą bazę kartki) odcinamy.


A tak wygląda (po części) praca po odwróceniu, czyli po właściwej stronie.


Tworząc w technice iris folding po lewej stronie mamy kilka warstw papieru, aby więc estetycznie przykleić je do np. kolejnego tła na kartce, najlepiej zrobić to za pomocą kostek dystansujących.

A potem już tylko zdobimy kartkę według własnego uznania i gotowe:)Pozdrawiam serdecznie.

10 komentarzy:

Dziękujemy za komentarz :)